ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Актуално

Тракия икономическа зона – първата върху новата Индустриална карта на България

Над 70 хиляди са заетите в производства в Пловдив и региона

Тази година ще се сформират 7 паралелки по дуално обучение

750 от най-големите предприятия в България, над 400 техникуми и професионални гимназии, 51 висши учебни заведения и университети обхваща „Индустриалната карта на България“ представена днес. Създателите на проекта от JobTiger имат подкрепата на община Пловдив, община Габрово, „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Българска търговско-промишлена палата.

Инициативата е продължение на „Информационни дни на кариерата“, които се проведоха през януари и февруари 2017 г. за набиране на кадри за едни от най-големите производствени предприятия от Тракия икономическа зона /ТИЗ/.

Светлозар Петров, управител на JobTiger, сподели, че над 1000 души са дошли на срещите с работодателите. ¼ от тях вече са в процес на интервюиране за преместване на работа в Пловдив. Първите реални назначения са факт и инициативата продължава през месеци май и юни, като прераства в национална, а не само за предприятия от ТИЗ.

Именно огромният успех на първите срещи с работодателите от ТИЗ е поводът за създаването на Индустриалната карта на България – платформата Industria.bg.Едни от въпросите, на които картата отговаря е в кой регион какви кадри има, нуждите на всяка фирма от конкретни работници. Тя дава възможност на търсещите работа да намерят по-добри перспективи. Освен да помогне за решаването на проблемите с недостига на персонал, проектът се очаква да повдигне отново темата за индустриалната кариера в България и за възможностите за развитие и добър живот, които тя реално дава. За фирмите, позиционирани на картата, тя е нe само инструмент за привличане на кадри, но и чисто търговски инструмент за привличане на клиенти и партньори.

Светлозар Петров заяви, че неоправдано се изтъква тезата, че в България индустрията работи със забавени темпове, а значимо производство няма.

Всъщност в последните години индустриалните производства в страната показват ръст, износът също. Само първите 750 производствени предприятия, включени в новосъздадената Индустриална карта, имат годишни приходи за 2015 година от 38 милиарда лева /според отчетите от Търговския регистър/ и в тях работят 225 хиляди души, обясни той.

Стефан Стоянов, заместник-кмет “Образование и бизнес развитие” в община Пловдив, допълни, че Пловдив става все по популярен като сериозен индустриален център, а Тракия икономическа зона е една от големите индустриални зони в Източна Европа.

Над 70 хиляди са заетите в производства в Пловдив и региона и половината от БВП на региона е от производство. Всичко това наред с развитието на другите сектори, доведе до ниска безработица – в Пловдив тя е 3%, а за региона е под 6%. Благодаря на JobTiger за това, че обедини компании от ТИЗ, които да търсят кадри заедно, и които дават още един шанс за кариерно развитие в България. Програмата за дуално обучение набира скорост. Миналата година в Пловдив имаше 1 паралелка, тази година ще бъдат 7. Зад всяка една такава паралелка стои компания, която инвестира време и средства, заяви зам.-кметът.

Александър Панев, финансов директор на Метал Технолоджи Груп, обединяваща водещи леярни в България, сподели подкрепата си за проекта.

Радвам се, че колегите прегърнаха идеята това, което се прави за Пловдив и ТИЗ да се прави и за цялата страна. Industria.bg има за цел да покаже другата част от истината за България.  Ние чуваме половината от истината – че в България нищо не се прави и нещата отиват на зле и тя се популяризира като цялата истина. Това не е вярно. Затова представяме тази платформа – за да имате и другата част от истината и да се види кои са възможностите, които производствата дават за кариера в България, както за българи, така и за чужденци, обясни той като допълни, че стоките, които са изнесени от България през 2016 г. възлизат на 24 млрд. евро.

Industria.bg ще предоставя и възможност на предприятията да проучат ангажираността на служителите си, чрез участие в изследване на ангажираността. Стоян Ганев от Съдружници по одитно консултиране представи възможностите за изследване на ангажираност на персонала в производствени предприятия и как публикувайки резултатите от изследването, работодателят би могъл да представи себе си по-добре на пазара на труда.

Това че производствените предприятия вече мислят в тази посока е знак, че сред тях има едни модерни и отговорни работодатели, заяви той.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина